redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Tabaka w świetle prawa

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14411

• Bonczi
  • Bonczi's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 17
UE jest żałosna miało być lepiej a jest do d*** ;/ przypuszczam że zakazów sprzedaży wyrobów tytoniowych nie uchwalą jest to straszenie . A co z pozytywnym działaniem nikotyny ja się pytam ?
The administrator has disabled public write access.

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14414

• Waszka
  • Waszka's Avatar
  • Tabacznik
  • Thank you received: 1
Sprzedaży samych wyrobów tytoniowych może i nie, ale smakowe dodatki zostaną prawdopodobnie wycofane.
Ciekawe czy tytoń aromatyzowany do fajki też zostanie objęty takich zakazem? Chyba raczej nie, bo tam są "naturalne" składniki...

Co zaś do papierosów mentolowych to już postanowione - raczej ich w przyszłości nie zobaczymy...

Bonczi - myślę że niestety mało kto zwraca uwagę na pozytywne działanie nikotyny... Chociaż tak zastanawiając się bardziej to ciekawe kto na tym zarobi że tak szybko ta uchwała została zatwierdzona...
Last Edit: 7 years 1 month ago by Waszka.

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14424

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
  • Thank you received: 248
O sprzedaż wyrobów tytoniowych też możemy się trochę pomartwić, szczególnie my tabaczarze, bo takie zagadnienie także będzie rozpatrywane. Na nasze nieszczęście chodzi o sprzedaż przez internet.

O samym zagadnieniu aromatyzowania tytoniu ciężko w ogóle rozmawiać, jeśli nie wiemy do czego chcą się przyczepić. Jeśli rzeczywiście rzecz taka miałaby miejsce również dla tabaki, to przeanalizowałem kilka wariantów. Według jednego z założeń najlepiej wyszłyby na tym schmalzlery i tabaki karotowe, do których owych substancji do procesu fermentacji. Inne założenie to 'dodawanie' aromatu bez mieszania go z tytoniem. Niestety przy tej koncepcji mielibyśmy wyłącznie tabaki stricte tytoniowe, w których wyczuwalny aromat byłby minimalny, więc wszystko zależałoby od jakości tytoniu.

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14433

• Alaundo
  • Alaundo's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 71
Zastanawiam się jak potraktują tabaki z gatunku SP albo takie jak Kowieńska, które nie są typowo aromatyzowane jak mentolówki i owocówki ale pewne dodatki są.
Obawiam się, że jeśli dyletanci z UE wezmą się za zakazy tytoni aromatyzowanych to zniknie większość tabak poza czystymi tytoniówkami. Tylko po co takie zakazy w przypadku tabaki?

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14435

• ProgressFan
  • ProgressFan's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 16
Nie jestem aż tak zaawansowany w temacie, ale powiedzcie , czy nie ma opcji wystosowania jakiejś petycji do "rządzących" , bo pomysł UE wydaje się po prostu absurdalny i abstrakcyjny. Ludzie biorą się za coś o czym nie mają pojęcia, a jest to cios wymierzony w nas i nasze poczucie swobody.

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14436

• KoneserTabaki
  • KoneserTabaki's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 7
Niemcy mają dużo do powiedzenia w tej sprawie.
Mam nadzieję, że będą stali po naszej stronie barykady.

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14438

• ProgressFan
  • ProgressFan's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
Nie ma innej opcji. Jednak produkcja i sprzedaż tytoniu w Niemczech generuje duże przychody i jakoś nie widzę powodu dla którego Niemcy mieliby od tak z tego zrezygnować. Ludzie z UE zajmujący się tą sprawą tak jakby nigdy nie mieli do czynienia z tabaką, bo to co proponują to kompletne bzdury. Zresztą to chyba zwykli, codzienni ludzie powinni się wypowiadać na ten temat. Na tym polega demokracja, a ma się wrażenie, że ludzie rządzący UE to jeszcze gorsza półka niż nasz rząd.

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14441

• porthole
  • porthole's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 40
Ludzie to demokratycznie tych baranów wybrali. Istnieje bardzo mocny argument przeciwko wprowadzeniu tego typu zakazu z perspektywy ekonomicznej. Otóż rozpatrując wpływy budżetowe z tytułu podatków, akcyza po podatku VAT generuje największe przychody. Z jednej strony spora część konsumentów przejdzie do czarnego rynku, a same wpływy z papierosów mocno zmaleją, co dla każdego kraju pogrążającego się w coraz większym długu publicznym byłoby mocno bolesne. Jednak uniokraci to debile z socjalistycznym zacięciem do myślenia o człowieku i o wszystkim chcą decydować, więc i zabronić czegoś, bo wiedzą lepiej, czego człowiek chce :)

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14443

• ProgressFan
  • ProgressFan's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
Każdy ma swoje zdanie, a moje jest takie, że UE stopniowo się sypie i nabiera w tym rozpędu. Zamysł był taki, że Europa miała być mocnym graczem na świecie, z którym inni będą się liczyć, a wyszło jak zwykle. Myślę, że wystarczy tutaj sprzeciw Niemców bo z Niemcami wszyscy się liczyć muszą. Bez wątpienia najlepsza gospodarka w Europie, kraj który nie potrzebuje UE bo sam jest wystarczająco mocny. Zresztą myślę, że jakby już doszło do wprowadzenia tego , to nie przejdzie ten temat bez echa i ludzie być może wyjdą na ulice tak jak to miało miejsce z ACTA. Oczywiście są to tylko moje czysto hipotetyczne przypuszczenia, aczkolwiek nie tak całkowicie z dupy wzięte. ;)

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14450

• Pastor
  • Pastor's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 67
Jak w momencie akcesji byłem gorącym zwolennikiem UE, tak teraz mam coraz bardziej dość Brukseli... To wtrącanie się w każdy, najmniejszy nawet aspekt, życia ludzkiego zaczyna mi śmierdzieć PRL-em.
Last Edit: 7 years 1 month ago by Pastor.
The following user(s) said Thank You: Bonczi

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14485

• Bonczi
  • Bonczi's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 17
Coś w tym jest ;/

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14486

• Pastor
  • Pastor's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 67
Trochę z innej beczki, ale w/g mnie sprawa bardzo ważna. Nie wiem czy słyszeliście o JOW-ach (Jednomandatowych Okręgach Wyborczych). W skrócie: chodzi o to, żeby w wyborach głosować na konkretnego, znanego Wam, kandydata i jeśli on wygra, dostaje się do sejmu. Teraz głosujemy na partie, dana partia zbiera głosy i rozdziela mandaty poselskie w/g własnego widzimisię: rodzinie, kolesiom, różnej maści protegowanym biznesmenom, etc. No, poczytajcie sobie. Generalnie chodzi o zbieranie podpisów (na stronie jest formularz do wydrukowania) i poddanie sprawy JOW-ów pod ogólnopolskie referendum. Każdy głos jest ważny!

zmieleni.pl/

Tabaka w świetle prawa 7 years 1 month ago #14490

• ProgressFan
  • ProgressFan's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
Słyszałem o tym kilka miesięcy temu i szczerze mówiąc nie jest to głupi pomysł, bo w tym momencie głosujemy na partię i nawet wybierając konkretnego człowieka nie gwarantujemy mu miejsca np. w sejmie, tylko ten głos idzie na kogoś kto jest pierwszy na liście. Pomysł moim zdaniem dobry, na pewno będę za tym.

Tabaka w świetle prawa 6 years 10 months ago #15749

• Byku90
  • Byku90's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 37
finanse.wp.pl/kat,135394,title,Koniec-e-papierosa-Unia-bierze-sie-za-papierosy,wid,15486015,wiadomosc.html?ticaid=110677

I po cholere nam ta UE była? Wszędzie wściubiają swój nos :(

ps. Niech was nie zwiedzie tytuł artykułu-o tabace też napomknęli.

Tabaka w świetle prawa 6 years 10 months ago #15753

• StaryTabacznik
  • StaryTabacznik's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 5
Zdenerwowali tylko człowieka na weekend.
Last Edit: 6 years 10 months ago by StaryTabacznik.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17533

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
W końcu zadałem sobie trud sprawdzenia realiów polskiego prawa, odnoszącego się o przewożenie 250 gramów tabaki bez żadnego opodatkowania z państwa poza UE. Żeby być dokładnym u wrót moich drzwi miał być już w zeszłym tygodniu listonosz z przesyłką zawierającą 249 gramów tabaki. Zamiast tego zjawiło się zawiadomienie od celników.

Okazuje się, że zamiast liczyć wagi samego proszku tytoniowego, wzięto pod uwagę wagę tytoniu, opakowania oraz kartonu. Przekroczyło to zdecydowanie ustawową ilość o dobre 300 gramów.

Wysłałem już wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia/zakończenia procedury celnej. Mam nadzieję, że w końcu dowiemy się jak to z tym prawem jest.

Zatem czy 250 gramów tytoniu i np. kilogramowy kamień będą wspólnie podlegać podatkowi? Przekonamy się już niedługo.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17534

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 43
Filek wrote:
W końcu zadałem sobie trud sprawdzenia realiów polskiego prawa, odnoszącego się o przewożenie 250 gramów tabaki bez żadnego opodatkowania z państwa poza UE. Żeby być dokładnym u wrót moich drzwi miał być już w zeszłym tygodniu listonosz z przesyłką zawierającą 249 gramów tabaki. Zamiast tego zjawiło się zawiadomienie od celników.

Okazuje się, że zamiast liczyć wagi samego proszku tytoniowego, wzięto pod uwagę wagę tytoniu, opakowania oraz kartonu. Przekroczyło to zdecydowanie ustawową ilość o dobre 300 gramów.

Wysłałem już wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia/zakończenia procedury celnej. Mam nadzieję, że w końcu dowiemy się jak to z tym prawem jest.

Zatem czy 250 gramów tytoniu i np. kilogramowy kamień będą wspólnie podlegać podatkowi? Przekonamy się już niedługo.

Wybacz za wyrażenie Filku, ale najzwyczajniej w świecie szukają jelenia. Liczy się masa netto, a nie brutto, że tak powiem. Zapewne czeka Cię trochę przepychanek z urzędasami ale od strony prawnej nie grożą Ci absolutnie żadne konsekwencje i nikt nie ma prawa nałożyć na Ciebie żadnej kary.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17535

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Chwilę po napisaniu swojego posta, zadzwonili do mnie z urzędu celnego. Byłem na to przygotowany, więc na wszystkie ich dociekliwe pytania odpowiedziałem ich bronią - znajomością przepisów. Niestety sama rozmowa telefoniczna i wyjaśnienia nic nie dają i trzeba jeszcze raz, dokładniej, wypełnić dokumenty i napisać oświadczenie. Myślę, że po tym nie powinno być problemów.

Jest to ważna lekcja dla wszystkich użytkowników, którzy będą w przyszłości zamawiać większą partię tabak z zagranicy. Przesyłka zostanie przechwycona przez celników i czeka nas mała batalia o jej odzyskanie.

Zobaczymy co z tego wyniknie.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17537

• ziomoziomal
  • ziomoziomal's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 54
Czyli rozumiem że o przesyłki o masie własnej całkowitej powiedzmy 100-150g są bezpieczne ? Oczywiście nie jest to logiczne ani opłacalne, nikt nie pokusi się o przewóz zza granicy tak małej ilości tabaki.

Filku, jakimi argumentami się poparłeś ? Twoje rady mogą być pomocne.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17541

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Przejdą kontrolę i tyle, więc nie należy się martwić o paczki mająca <250g - chyba, że paczka zawiera ważny element kolekcji i zostanie w jej trakcie skopana.

Dziwi mnie jednak, że zawiera 249 gramów tabaki i muszę przechodzić szczegółową kontrolę.

Niestety mam troszkę trudniejszą drogę do przejścia, gdyż nie był to zakup - przy którym starczyłoby potwierdzenie zakupu i zapłaty oraz specyfikacja towarowa. U mnie niestety jest to prezent, więc więcej pracy przede mną.

Jeszcze mała anegdotką sprzed lat. Byli kiedyś tacy tabaczarze, którym celnicy zatrzymali przesyłkę >500g i... dotarła do nich potem bez problemu. Szczęściarze.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17559

• Ego
  • Ego's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 11
W ramach radosnego offtopu powiem, że mi też udało się szczęśliwie przewieźć przez granicę nadprogramowy tytoń. Wracając z pewnego kraju oszczędni rodzice postanowili kupić papierosy na zapas(ponad trzykrotna różnica w cenie). Skorzystali też z dopisanej dla mnie ilości legalnej do przewozu. Jako dzieciak głupio mi było im powiedzieć, że też kupiłem 10 paczek na zapas...

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17561

• Tabacznik z Lbn
  • Tabacznik z Lbn 's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 20
Filek wrote:
Jeszcze mała anegdotką sprzed lat. Byli kiedyś tacy tabaczarze, którym celnicy zatrzymali przesyłkę >500g i... dotarła do nich potem bez problemu. Szczęściarze.

Co więcej, rzeczeni tabaczarze byli czasem bardzo młodzi. A paczki przychodziły z różnych krajów. I nikt (podobno :D :D) nigdy się nie skarżył na problemy z cłem.

Można z tego wysnuć wniosek, że "szczelność" systemu kontroli przewozu i opodatkowania tytoniu sukcesywnie się zwiększa. Źle czy dobrze. Cóż - mniej przemytu, ale więcej roboty dla hobbystów dostających, gratuluję Filku, duuuże prezenty.
Last Edit: 6 years 4 months ago by Tabacznik z Lbn .

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17562

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Chyba już wiem o co im chodzi - o brak wartości towarów. Znalazłem bowiem coś takiego:

"Każda przesyłka przychodząca z krajów trzecich na terytorium Polski podlega odprawie celnej dokonywanej przez Urząd Celny RP.
Zwolnione z opłat celnych mogą być przesyłki o charakterze upominkowym, których wartość nie przekracza 45 EUR. Przesyłki o wartości większej niż 45 EUR zgodnie z przepisami Prawa Celnego są kierowane przez Urząd Celny do indywidualnej odprawy celnej."

Dobrze wiedzieć. Na szczęście mam <45€, więc problem z głowy.

Tabaka w świetle prawa 6 years 4 months ago #17564

• Karaś
  • Karaś's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 43
Skorzystam z okazji i zapytam czy wie ktoś może jakie są obostrzenia prawne w sprawie wysyłki tabaki do Stanów? Niewielkie ilości, rzędu około 20g.
Time to create page: 0.230 seconds